Informace pro současné i budoucí chovatele oblíbeného hlodavce - osmáka degu.

Jak vyrobit bydlení

Klec pro osmáky nebo jiné hlodavce

Klec pro hlodavce si můžete samozřejmě koupit v kterémkoliv zverimexu. Pokud to ale chcete zkusit sami, zde zde je návod. Já sám jsem si klec vyráběl doma, ale v docela slušně vybavené dílně, což je celkem podstatné, ale zvládnout se to dá. Z čeho se skládá klec:

  • Dřevěné lišty z nichž je vyrobena konstrukce celé klece, je jich 16 tvořících klec a čtyři z nichž jsou dveře.
  • Pletivo (z železářství cca. 80 kč za čvereční metr), kterého sem nasvojí klec o rozměrech 70×55×55 koupil 4m a upotřebil asi 2,5. Pletivo je svařované s velikostí ok 13mm.
  • Skleněný „květník“, je uzpůsoben aby se vešel do spodní části klece, takže to bude až podle toho jak si vyrobíte velkou klec. Já sem za ten svůj o rozměrech 50×50×16,5 dal asi dvě stovky, ale jenom za skla protože sem si ho lepil doma sám silikonem (to sem ušetřil asi tak 400,–..)!
  • Lamino desky, ty tam ani nemusíte dávat, já je tam dal protože tu náhodou nějaký zbyly a taky aby osmáčci měli trošku intimčo :).
  • Ostatní materiál – dva panty na dvířka, vruty na spojení konstrukce a hřebíky (hliníkové, používané na střechy) k upevnění pletiva.

Protože dostatečně nedokážu vysvětlit postup stavby klece, dám sem obrázkový postup s krátkými popisky, který je víc než dobře pochopitelný.

Domek pro osmáky

Když jsem viděl, jak ti naši kluci skotačí v tomto domku, řekl jsem si, že se s ním musím podělit i s ostatními Osmáky :o). A proto jsem dal dohromady tento návod. Ke stavbě budete potřebovat:

  • 8mm tlustá dubová překližka – můžete použít slabší i silnější ale nezapomeňte odečíst nebo přičíst daný počet mm.
  • Půlkulaté latě o průměru 15mm
  • Ekologicky nezávadné lepidlo na bázi vody (Herkules, měsíc ověřeno)
  • Pilku na železo – pilka na dřevo by potrhala horní vrstvu překližky
  • Lupénkovou pilku – ti co neznají, tak to je vysoký úzký rám s vlasovým listem
  • Rašpli

Vše se dá sehnat, třeba v OBI nebo HORNBACHU za 150 Kč maximálně 200, vyjma nářadí samozřejmě.

Před samotnou stavbou si nakreslíme a vyřízneme jednotlivé díly z překližky. Na překreslení dílu mate dvě možnosti. Ta první je vytisknout si šablony z DWG (je potřeba software AutoCAD 2000 a vyšší) a ta druha je že si to narýsujete samy podle plánku. Po překreslení vyřežeme jednotlivé díly. Pokud je chcete kreslit jeden za druhým, musíte ten první nejdříve vyříznout a pak nakreslit další. Jinak by byly dílky o něco menší. Dílům 1, 2 a 3 skosíme hranu, tak aby po sesazení s latěmi to pěkně pasovalo (Na hrany dílů vyneseme vzdálenosti z plánku a na ploše spojíme čárou, vznikne oblast, kterou odbrousíme.) Dále pak nařežeme půlkulaté latě, a to 12×260mm a 11×160mm.

Plánek domku

Teď byste měli mít vše připravené ke stavbě, na stole by se vám mělo povalovat 23 latěk a 6 destiček.

Lepení domečku zahájíme kolmým slepením dílu 3 a 6. Pozor na správné otočení dílu 3, musí sedět skosení. Po zaschnutí dílu 3 a 6 k nim přilepíme díly 2 a 4 (dbáme na kolmost a na správné otočení dílů). Počkáme, až lepidlo zavadne a sestavu doplníme o díly 1 a 5. Opět se snažíme dodržet 90° mezi stěnami domečku. Lepidla dáváme tak akorát, aby při stisku nevytékalo, pokud možno vůbec, ze spár. Teď máme hotovou kostru domku a přejdeme na střechu. Začneme lepením 260mm latěk a to od středu, tedy od místa kde je domeček rozdělen, nad dílem 2. Laťky lícují ze zadní stěnou a vepředu je centimetrový přesah na okus. Pokud by vám laťky nedržely, lze je přichytit zavařovací gumičkou, nebo něčím obdobným. Pokračujeme laťkami o délce 160mm, opět začneme od dílu 2 a pokračujeme směrem k dílu 1. Poslední lať bude přesahovat i na boku. Tyto latě by měli držet samy.