Informace pro současné i budoucí chovatele oblíbeného hlodavce - osmáka degu.

Mláďata a rozmnožování

Malý osmák deguChováte-li pár osmáků, dříve nebo později se jim narodí mláďátka. Bývá jich nejčastěji 2–8, přičemž samice je březí 83–90. Mláďátka osmáků jsou již po narození porostlí srstí a vidí. Malé osmáky se doporučuje odstavit asi po šesti týdnech a pokud si je neplánujete nechat, měli byste již tehdy mít zařízeného nového majitele, aby si je mohl v mládí snadněji ochočit.

Průběh porodu

Dopředu lze poznat, když se něco chystá, protože z chaosu, který v teráriu vláde, se najednou objeví opravdu pečlivě vybudované hnízdo, ovšem pokud je z čeho.

Někteří osmáci jsou tak pořádní, že ho mají pořád, ale většinou ho, jak se nudí a schovávají si jídlo, rozhrabou. Samice má dost velké bolesti a kňučí, může to trvat hlavně při prvním porodu, dlouho. Mláďata se rodí v rozmezí zhruba co hodinu jedno. Mláďata vybíhají z hnízda i první den po porodu, moje úplně první mládě hned běhalo po celém terárku, byl to kluk.

Sameček může během porodu zůstat se samicí, jakmile se mládě ozve, samec zaujme takový zajímavý postoj, něco jako kočičí hřbet a úplně ztuhne, je moc opatrný, aby jim neublížil. Jen je trochu problém, že samici „obtěžuje“, ale zdá se, že jí to moc nevadí, ona si s ním poradí – je ale možné že se samečkovi do 24 hodin po porodu povede samici zabřeznout, proto je lepší ho dát na den až dva pryč. Sameček v hnízdě se samicí i s mláďaty spí, zahřívá je, a kdyby mohl, tak by snad i kojil.

Osmák degu - rozmnožováníSamička po porodu mláďata očistí (olíže), a sežere placenty. V hnízdě zůstanou ale piliny nebo prostě hnízdo od krve a nevypadá to moc hezky, tak to odstraním (jen to krvavé, jinak jí hnízdo nechám), a přidám jí materiál, aby si mohla vybudovat teplý příbytek pro dětičky.

Materiál to jsou ubrousky natrhané na menší kusy, nebo toal. papír, papírové kapesníčky, hobliny. Malí osmáci brzy začnou ochutnávat stravu rodičů, ale samička je ale pořád kojí, min do 5 týdnů. Zhruba od 2– 3 týdnů by mladí měli dosáhnout na napáječku.