Informace pro současné i budoucí chovatele oblíbeného hlodavce - osmáka degu.

Výběr osmáka

U výběru mláďat je několik základních pravidel:

  • Nejdříve je dobré si rozmyslet, jestli chcete dva, dvě nebo pár osmáků. Když si pořídíte pár musíte počítat s tím že budou nejspíš mít mláďata.
  • Je lepší si koupit osmáka od soukromého chovatele a podívat se na jeho rodiče, zkontrolovat jejich zdravotní stav a „rodinné zázemí“. Chovatel vám také může poradit s jejich chovem. Ale pokud ve vašem okolí není nikdo kdo by osmáky choval, tak jsou zverimexy nebo pet centra schůdnou alternativou, nicméně je to pořád možnost číslo 2.
  • Osmáka vyberte aktivního a očividně zdravého s lesklou srstí přiléhající k tělu, tmavě černýma očima bez náznaku jakýchkoli šedých skvrn – zákalu.
  • Mládě by mělo být co nejmladší aby se dalo dobře ochočit.
  • Při výběru si ujasněte, jakého pohlaví je vámi vybraný jedinec. Berte v potaz, že příbuzní osmáci se mezi sebou NESMĚJÍ pářit, tedy spolu ani žít. Pokud chovatel nepozná pohlaví osmáků, není to dobrý chovatel (jako by prodavač aut nerozeznal Škodovku a Audi)

Bydlení osmák degu

Výběr druhého osmáka

Při výběru nového jedince musíte brát v úvahu dva hlavní faktory – jak je starý váš původní osmák a jakého je pohlaví.

Osmák kterého chcete začlenit do páru s vaším starším osmákem by měl být přibližně stejně starý, ale v zásadě to nehraje moc velkou roli. K samci byste neměli kupovat dalšího samce, protože by se pravděpodobně nikdy nesnesli, takže je lepší samice. K samici se hodí obě pohlaví, protože dvě dámy se snesou lépe.

Jak na to?

  • Nejdříve musíte osmáka umístit do samostatné ubikace a ochočit si ho.
  • Nejlepší je dát osmáčí ubikace přímo vedle sebe, aby si na sebe mohli zatím zvykat pachově a vizuálně. Pokud už máte osmáka ochočeného, můžete začít se sbližováním s jeho nastávajícím partnerem. Pokud už opravdu máte osmáka ochočeného, neměl by se bát když ho vezmete a dáte do druhé ubikace k druhému osmákovi. Pokud se už od začátku začnou prát a ani se neočichají. Je lepší před tím, než tam dáte oba všechno uvnitř vyměnit, aby ani jeden z nich nepoznal že je doma. Nebo rozmíchat vodu s nějákym vysoce aromatickým, PŘÍRODNÍM olejíčkem [!Pozor – tak 2 kapky do litru!] a celou ubikaci vystříkat rozprašovačem.
  • Pokud se začnou očichávat a oba se osmělí a začnou běhat po teráriu, tak je všechno v pořádku. Obvykle následuje rvačka o to kdo to povede – většinou vyhraje ten starší, hlavně se nebojte a nechte je ať si to vyjasní, pokud nedochází na drápy a krev je to v pořádku!
  • Pokud jejich rvačky do týdne neskončí je lepší je oddělit a zkusit to jinak. Normálně se tak po dvou – třech dnech prát přestanou a začnou se k sobě tulit.