Informace pro současné i budoucí chovatele oblíbeného hlodavce - osmáka degu.

Bydlení a vhodné hračky

Obydlí

Jako příbytek pro osmáka můžete vybrat buď terárium nebo klec. Oboje má svoje výhody i nevýhody a volba je jen na vás. Terárium má tu výhodu že osmáci tolik nědělají nepořádek, protože z klece často vyhazují to co jim přijde pod tlapky. Také je mnohem lepší jejich pozorování, které neruší mříže klece. Naproti tomu klec je vzdušnější a osmáci můžou po pletivu šplhat, což je opravdu hodně baví. V další sekci naleznete návod, jak vyrobit klec

Obydlí pro osmáka degu

Podestýlka

By měly být hobliny nebo dřevitá vlna, piliny se nehodí protože se mohou dostanou do očí a vést k slepotě nebo se jim malé částečky – které v hoblinách – dostanou do dýchacích cest a mohli by se i udusit! Do hoblin by se měla přimíchávat sláma nebo seno to osmáci sežerou, nebo si z toho udělají pelech. Občas jim dejte do podestýlky ubrousek, kus látky nebo trubku od toaletního papíru roztrhají to a udělají si z toho hnízdo.

Větve

Větve osmákům slouží nejen k ohryzání ale i ke šplhání. K tomu se hodí větve z dubu nebo lísky. Na větve můžete přidat i plošinky na kterých budou osmáci odpočívat a spát. Nakonec je ale stejně rozhryžou (jako skoro všechno) ale i větve by se měli měnit alespoň párkrát do roka.

Kameny

Kameny dotváří atmosféru stepí ve kterých osmáci žijí, dají se buď koupit v obchodech nebo je můžete vzít někde v lese, ale musíte je pořádně umýt. Nepoužívejte cihly osmáci se o ně mohou pořezat.

Domeček

Ten by měli osmácí mít. Budou ho používat jako úkryt, ale málokdy se stane že by v něm spali – jenom třeba když bude samička březí, tak tam bude. Nejradši spí na větvích a jiných vyvýšených místech. Domeček by měl být dřevěný, plastový rychle rozkoušou a budete muset kupovat nový. Dřevěný sice taky rozkoušou, ale ne tak rychle. Chcete-li si domek vyrobit sami, připravili jsme pro vás návod

Miska s pískem

Miska s pískem slouží osmákům k udržování kondice srsti. Písek byste jim měli dát k dispozici tak 3× týdně na asi 15–20 minut, písek se dá koupit v chovatelských potřebách je to tzv. písek pro činčily. Ten dejte do těžké misky, písku stačí 2–3 cm.