Informace pro současné i budoucí chovatele oblíbeného hlodavce - osmáka degu.

Péče a chov

Péče o osmáka obecně

Osmáci jsou celkem nenároční na péči. Ke spokojenosti jim stačí denně čistá voda, čerstvé jídlo, a asi tak 3× týdne jim musíte poskytnout jemný písek na koupání. Osmáky v žádném případě nekoupeme ve vodě! To by je mohlo zabít!

Klec, nebo akvárium by se mělo čistit minimálně jednou týdně, pokud máte osmáků víc, čistěte častěji. Pokud osmákům nebudete čistit klec, můžete jim způsobit zánět očí! K péči samozřejmě patří i věnování se jim. Osmáčci jsou společenští tvorové a vaší pozornost potřebují.

Dva osmáci deguKaždodenní péče

Každý den dejte osmákovi krmenívyměňte vodu v napáječce a odsrtaňte mokrou nebo jinak znečištěnou podestýlku.

Každý den si s osmákem hrajte aby citově nestrádal, alespoň hodinu denně. Pokud máte dva nemusíte se jim tolik věnovat, ale taky si s nimi hrajte. Co to přesně obnáší? Osmáka občas vypusťte proběhnout po bytě, protože v teráriu nemá dost místa aby se pořádně rozběhl (maximálně v kolotoči) Pozor ale na různé dráty, nebo díry pod podlahu – osmák by se mohl ztratit a nebo si ublížit!

Méně časté úkony

Přibližně jednou za čtrnáct dní vyměnte podestýlku. Pokud mají vaši miláčci bydlení větší, nemusíte podestýlku měnit tak často. Podle potřeby, minimálně však jednou za měsíc, celou ubikaci umyjte čistícím prostředkem, je nutné po takovém mytí ubikaci několikrát pořádně vypláchnout a do sucha vytřít. Také je vhodné asi jednou za čtvrt roku ubikaci vymýt slabým roztokem Sava. To zničí případné mikroby, houby nebo plísně. Po takovém mytí je pořádné vypláchnutí extrémně důležité!

Hraní a mazlení

Osmáci jsou velice splečenská zvířátka a proto je nutné, ale taky velmi zábavné, hraní s nimi. Každý den je nechte proběhnout po pokoji, aby se protáhli. Osmáci nejsou zrovna mazlící zvířátka, protože pořád musí někde běhat, něco zkoumat ap. Ale pokud je necháte tak půl hodinky běhat, unaví se a budou hodně přítulní. Osmáci mají moc rádi drbání na bříšku a za ouškama, když jsou unavení a neutíkají.